Παρουσιάσεις

Cross Cultural Competence

Ενδοσχολική επιμόρφωση για δασκάλους και νηπιαγωγούς

«Διαχείριση δυσκολιών συμπεριφοράς» (Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου 2018 στις 2.30 στο Ελληνικό Δημοτικό Σχολείο Λονδίνου)

Εισηγήτρια: Μαριάνθη Παπαδημητρίου, κάτοχος Bed, MA in ICT, PgDipSEN, BPsych, MSc Clinical Health Psychology.

Ενημερωτική Συνάντηση γονέων-εκπαιδευτικών στο Ελληνικό Σχολείο του Sheffield

«Το Κρατικό Πιστοποιητικό Ελληνομάθειας ως κίνητρο για τη μάθηση της Ελληνικής Γλώσσας στον Απόδημο Ελληνισμό». (Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2018, 1 μ. μ. Ελληνικό Σχολείο του Sheffield. Εισηγητής: Γιώργος Κόσυβας, PHD, Συντονιστής Εκπαίδευσης στην Ελληνική Πρεσβεία Λονδίνου.

Επιμορφωτικό Σεμινάριο

«Πρώιμη άλγεβρα και μοτίβα»  (Ελληνικό Δημοτικό Σχολείο Λονδίνου, Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2017 14:15-16:30). Δρ. Γεώργιος Κόσυβας.

Επιμορφωτική Συνάντηση γονέων ΤΕΓ-ΚΕΣ Βορειοδυτικής Αγγλίας (Manchester-Liverpool)

«Fostering Greek Language and Hellinomathia Examinations in Great Britain». (Saturday 2 December 2017, 13:00 -15:00 Hellenic School of Manchester Unit of Greek Language and Culture-Central Education Council of the Holy Archdiocese (UGLC-CEC) Northwestern England (Manchester-Liverpool). Georgios Kosyvas, PHD, Counsellor at the Education Office of the Greek Embassy in London.

Επιμορφωτική Συνάντηση γονέων ΤΕΓ-ΚΕΣ Birmingham

«Το Κρατικό Πιστοποιητικό Ελληνομάθειας ως κίνητρο για τη μάθηση της Ελληνικής Γλώσσας στον Απόδημο Ελληνισμό». (Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2017, 1 μ. μ. -3 μ. μ.ΤΕΓ-ΚΕΣ Birmingham (AyiaTriada Greek School, Greek Schoolof Apostolos Andreas). Εισηγητής: Γιώργος Κόσυβας, PHD, Συντονιστής Εκπαίδευσης στην Ελληνική Πρεσβεία Λονδίνου.

Ενημερωτική συνάντηση : ΦΕΚ 1340/2002

«Καθήκοντα και αρμοδιότητες του διδακτικού προσωπικού- Σύλλογος Διδασκόντων» (Απόσπασμα από το – Φ.353.1/324/105657/Δ1/2002) (Ελληνικό Γυμνάσιο-Λύκειο Λονδίνου, 27/10/2017). Δρ. Γεώργιος Κόσυβας.

Ενημερωτική συνάντηση : Π.Δ. 79/2017

«Οργάνωση και λειτουργία Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων» (Ελληνικό Δημοτικό Σχολείο Λονδίνου, 20/10/2017). Δρ. Γεώργιος Κόσυβας.

Οι Ερευνητικές Εργασίες στο Λύκειο.

«Καθορισμός θέματος και Διερευνητικά Ερωτήματα». (Σεμινάριο Ενδοσχολικής Επιμόρφωσης, Ελληνικό Γυμνάσιο-Λύκειο Λονδίνου, 9/7/2016). Δρ. Γεώργιος Κόσυβας.

Η Ελληνόγλωσση Εκπαίδευση στη Σουηδία (1η Εισήγηση):

«Η αξιοποίηση της μεθόδου Project στην Ελληνόγλωσση Εκπαίδευση». (Ίδρυμα της Ελληνικής Πολιτιστικής Στέγης στη Στοκχόλμη, 13/11/2016). Δρ. Γεώργιος Κόσυβας.

Η Ελληνόγλωσση Εκπαίδευση στη Σουηδία (2η Εισήγηση):

«Νέο θεσμικό πλαίσιο για τη λειτουργία των Τμημάτων Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού (ΤΕΓ)». (Ίδρυμα της Ελληνικής Πολιτιστικής Στέγης στη Στοκχόλμη, 13/11/2016). Δρ. Γεώργιος Κόσυβας.

Η Ελληνόγλωσση Εκπαίδευση στη Νορβηγία:

«Η μέθοδος Project και η εφαρμογή της στην Ελληνόγλωσση Εκπαίδευση». (Βραδιά-αφιέρωμα στην Ελληνόγλωσση Εκπαίδευση στη Νορβηγία, 14/10/2016). Δρ. Γεώργιος Κόσυβας.

Η Ελληνόγλωσση Εκπαίδευση στη Μεγάλη Βρετανία:

«Η πολυπολιτισμικότητα της Ευρώπης και η ελληνική παιδεία μπροστά σε νέες προκλήσεις» (25ο Σεμινάριο Ελλήνων Εκπαιδευτικών Ευρώπης, Βρυξέλλες,7/3/2016). Δρ. Γεώργιος Κόσυβας.

Η διδασκαλία των Μαθηματικών στο Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο:

«Η συμβολή της ανάλυσης των αριθμών στην πρόσθεση και την αφαίρεση, στους τυποποιημένους αλγόριθμους και τους νοερούς υπολογισμούς» (Ελληνικό Δημοτικό Σχολείο Λονδίνου, 10/12/2015). Δρ. Γεώργιος Κόσυβας.

«Καλές πρακτικές διδασκαλίας των Μαθηματικών με την αξιοποίηση των ψηφιακών μέσων, στο νέο περιβάλλον που κυοφορείται για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση»

«Επίλυση Ανοιχτών Προβλημάτων με την υποστήριξη Λογισμικού Αλληλεπιδραστικής Γεωμετρίας» (ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΟΥΚΑ, 29/3/2014) Γεώργιος Κόσυβας, Σχολικός Σύμβουλος Μαθηματικών Α΄ Αθήνας.

«Συζητήσεις για τη διδασκαλία των μαθηματικών 2013-2014»

«Η Αξιοποίηση των ανοιχτών προβλημάτων στη διδασκαλία των Μαθηματικών» (2ο Πρότυπο – Πειραματικό Γυμνάσιο Αθηνών 19/12/2013) Γεώργιος Κόσυβας, Σχολικός Σύμβουλος Μαθηματικών Α΄ Αθήνας.