Επιμόρφωση

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΟΝΔΙΝΟΥ

ΘΕΜΑ: «Εναλλακτικές μορφές αξιολόγησης για το σχολείο του σήμερα»

Εισηγη?τρια: Γεωργι?α Φυτιλη?, ΜΑ in Curriculum, Pedagogy and Assessment

Πέμπτη  27 Απριλίου 2017, 2:15μμ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ       ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Εκπαιδευτικό Συνέδριο Ε.Φ.Ε.Π.Ε.- K.E.Γ.

Ο Ενιαίος Φορέας της Ελληνικής Παροικιακής Εκπαίδευσης Μ. Βρετανίας (Ε.Φ.Ε.Π.Ε.) οργανώνει Εκπαιδευτικό Συνέδριο με τη συνεργασία του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας.

Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2017 ? ώρα 3 μ. μ. -7 μ. μ. Στον Καθεδρικό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου, Wood Green, Trinity Road, London, N22 8LB (χωλ Ελληνικού Γυμνασίου-Λυκείου Λονδίνου)

Κεντρική Εισήγηση: κ. Ιωάννης Καζάζης Ομότιμος Καθηγητής Φιλοσοφικής Σχολής Α.Π.Θ, Πρόεδρος του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας. Θέμα: Η Διδασκαλία της Ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας: Ευρωπαϊκές προδιαγραφές και ψηφιακότητα. Πύλη του ΚΕΓ και Πιστοποίηση Ελληνομάθειας

Workshops : Ψηφιακότητα και Διδασκαλία. Τα βιωματικά εργαστήρια συντονίζουν:

Ράνια Βοσκάκη, διδάκτορας εφαρμοσμένης γλωσσολογίας, επιστημονική συνεργάτιδα του ΚΕΓ.

Θωμαΐς Ρουσουλιώτη, διδάκτορας εφαρμοσμένης γλωσσολογίας, επιστημονική συνεργάτιδα του ΚΕΓ.

Όσοι εκπαιδευτικοί και γονείς ενδιαφέρεστε να παρακολουθήσετε το εκπαιδευτικό συνέδριο παρακαλείστε να υποβάλετε αίτηση συμμετοχής συμπληρώνοντας σχετική ηλεκτρονική φόρμα μέχρι τη Δευτέρα 6-2-2017.

Οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς, οι οποίοι θα δηλώσουν συμμετοχή, θα κληθούν προσωπικά με e-mail.

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που διαθέτουν laptops ή tablets να τα φέρουν μαζί τους για να τα χρησιμοποιήσουν κατά τη διάρκεια των Workshops.

Η συμμετοχή στο σεμινάριο είναι ελεύθερη για τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς που σχετίζονται με την Ελληνική Παροικιακή Εκπαίδευση στη Μεγάλη Βρετανία.

Επιμορφωτική Ημερίδα: «Η ελληνόγλωσση εκπαίδευση στη Σουηδία». Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016 ? Ίδρυμα Ελληνικής Πολιτιστικής Στέγης ?Στοκχόλμη

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Ελληνικού Σχολείου του Όσλο, Βραδυά-αφιέρωμα: «Η ελληνόγλωσση εκπαίδευση στη Νορβηγία, Project Τ.Ε.Γ. Όσλο». Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016 ? GNK (Storgarta 32) ?Όσλο.

Γεώργιος Κόσυβας, PhD, Συντονιστής Εκπαίδευσης στην Ελληνική Πρεσβεία στο Λονδίνο. Θέμα: «Η μέθοδος Project και η εφαρμογή της στην ελληνόγλωσση εκπαίδευση».

Ασπασία Χατζηδάκη, PhD, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Π. Τ. Δ. Ε. Πανεπιστήμιο Κρήτης, Διευθύντρια Ε.Δ.Ι.Α.Μ.Μ.Ε. Θέμα: «Οριοθετώντας την πετυχημένη εκμάθηση της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας».

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

Σεμινάριο ενδοσχολικής επιμόρφωσης: «Οι Ερευνητικές Εργασίες στο Λύκειο: καθορισμός θέματος και διερευνητικά ερωτήματα»Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2016 . Ελληνικό?Γυμνάσιο Λύκειο Λονδίνου.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

Επιμορφωτικό Σεμινάριο: «Η διδασκαλία των Μαθηματικών στο νηπιαγωγείο και το δημοτικό σχολείο : η συμβολή της ανάλυσης των αριθμών στην πρόσθεση και την αφαίρεση, στους τυποποιημένους αλγόριθμους και τους νοερούς υπολογισμούς». Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2015? Ελληνικό Δημοτικό Σχολείο Λονδίνου